Comunicat de presă privind implementarea proiectului

supportinG incReased knowlEdge oN rEnewable eneRgy and energy efficiency in Alba Iulia – GREENER

26 ianuarie 2024

Municipiul Alba Iulia anunță încheierea proiectului “supportinG incReasEd knowlEdge oN rEnewable eneRgy and energy efficiency in Alba Iulia”, acronim GREENER, implementat în perioada februarie 2023 – ianuarie 2024, alături de partenerii Agenția Locală a Energiei Alba, Norsk Energi din Norvegia și Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca.

Proiectul a fost finanțat prin Granturile SEE și Norvegiene 2014-2021, prin Programul pentru energie în România, în baza grantului nr. 2022/346649 din 27.01.2023, și și-a propus să contribuie la dezvoltarea durabilă a municipiului Alba Iulia prin implementarea unor serii de acțiuni axate pe creșterea cunoștințelor despre energia regenerabilă, eficiența energetică și securitatea energetică pentru comunitatea locală din Alba Iulia și proximitate, pe parcursul celor 12 luni. Bugetul total al proiectului a fost 210.196 euro, din care 178.667 euro grant nerambursabil.

Beneficiarii direcți ai proiectului au fost membri ai comunității locale, reprezentați ai insituțiilor publice din municipiu, elevi și studenți din școlile și universitățile din județ, reprezentanți ai mediului privat din municipiu, interesate de domeniul eficienței energetice.

Rezultatele proiectului sunt:

• 3 sesiuni de instruire pentru sectorul public, sectorul privat și comunitatea locală, organizate la Alba Iulia, pentru 70 de persoane, în perioada iunie-septembrie 2023.
  • 1 campanie de informare și conștientizare – Caravana APULUM, derulată în perioada 17-18 octombrie 2023. Speakerii Marius Șoflete și Vlad Ciobanu au derulat sesiuni interactive de informare în școli din județul Alba, precum Colegiul Național “Titu Maiorescu” din Aiud, Colegiul Național “Lucian Blaga” din Sebeș, Colegiul Național “David Prodan” din Cugir și Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, unde au participat peste 300 persoane.
  • 1 studiu privind comunitățile energetice locale, elaborat de către Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca și 1 studiu privind sărăcia energetică subcontractat de către Municipiul Alba Iulia.
  • Evenimentul Green Demo Day, organizat în data de 7 decembrie 2023. Green Demo Day a fost o competiție publică de idei inovatoare în domeniul eficienței energetice, destinată întreprinderilor mici și mijlocii (IMM) cu sediul sau care își desfășoară activitatea în Alba Iulia, care proiectează, implementează sau doresc să implementeze proiecte și/sau soluții de eficiență energetică.
  • 1 vizită de studiu în Oslo, Norvegia, desfășurată în perioada 8-11 ianuarie 2024 unde au participat câștigătorii concursului de idei, precum și reprezentanți ai partenerilor;
  • 1 eveniment final, organizat în data de 22 ianuarie 2024, la care au participat peste 50 persoane interesate să cunoască rezultatele proiectului și să schimbe păreri și idei cu partenerii din cadrul proiectului.
  • Materiale de promovare distribuite în cadrul evenimentelor proiectului: 300 pliante informaționale, 200 prize smart, 200 kituri auto cu încărcare solară distribuite în școli, 50 stickuri de memorie, 1 rollup. Diseminarea activităților a fost asigurată prin articole publicate în lucrări și reviste de specialitate din România și Norvegia, comunicate de presă și anunțuri în social media.

Persoane de contact:

Ioana BABA – Manager de proiect, Maria Alexandra HĂRĂGUȘ – Responsabil comunicare și PR, e-mail: greener@apulum.ro.