Reducerea costurilor cu energia și a emisiilor de co2

A fost lansat un nou portal online pentru companiile din România

• energyefficientsme.eu sprijină economisirea energiei, combaterea schimbărilor climatice și crearea de rețele profesionale la nivel european
  • Noul portal online a fost creat ca parte a proiectului Horizon 2020: GEAR@SME
  • Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca contribuie la implementarea proiectului în România

Începând din 4.07.2022 este activ un nou serviciu online pentru întreprinderile mici și mijlocii (IMM-uri) în România: instrumente și asistență specifică pentru economisirea energiei sunt disponibile la: www.energyefficientsme.eu. Platforma sprijină, de asemenea, interacțiunea cu alte IMM-uri sau cu furnizori de servicii energetice la nivel național.

Instrumentele și materialele disponibile în cadrul portalului pot fi utile companiilor pentru a face primii pași spre reducerea consumurilor de energie”, afirmă cercetătorii UTCN implicați în implementarea proiectului.

Portalul oferă instrumente care facilitează implementarea măsurilor de eficiență energetică la nivelul IMM-urilor, precum: monitorizarea consumurilor, efectuarea de evaluări energetice sau modele pentru contractele cu furnizori de servicii energetice. În plus, pot fi accesate exemple practice care pun în evidență efectele implementării anumitor măsuri de eficiență energetică la nivelul unei companii. În acest fel se pot afla, spre exemplu, ce investiții, perioade de rambursare și economii rezultă din instalarea unui sistem fotovoltaic pentru un IMM.

De asemenea, cei care doresc o abordare colectivă a măsurilor de eficiență energetică, precum managerii de parcuri de afaceri sau parcuri industriale, vor găsi materiale educaționale sau de informare, cu ajutorul cărora pot sprijini IMM-urile să economisească energie și să își diminueze emisiile de CO2.

Portalul online a fost creat în cadrul proiectului Horizon 2020 GEAR@SME (www.gearatsme.eu)  și este implementat de zece parteneri din Olanda, Suedia, Germania, România, Italia și Austria. Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, prin Centrul de Cercetare în Tranziție Energetică (EnTReC), este partener în cadrul consorțiului și responsabil pentru diseminarea acțiunilor și rezultatelor proiectului în România.