Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca va derula un program postuniversitar gratuit pentru IMM-uri

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca (UTCN), prin Centrul de Cercetare în Tranziție Energetică (Energy Transition Research Center – EnTReC), se implică activ în formarea și perfecționarea profesioniștilor din domeniul eficienței energetice.

Una dintre direcțiile prioritare spre care echipa EnTReC își concentrează eforturile este sprijinirea dezvoltării IMM-urilor din România prin implementarea de programe pentru perfecționarea personalului în domeniul eficienței energetice. Prin acțiunile întreprinse, EnTReC își propune consolidarea capacității IMM-urilor de a identifica acțiuni pentru reducerea consumului de energie și de a-și spori eficiența energetică.

În această direcție, în perioada 15 octombrie – 15 decembrie 2021, se va derula cea de-a doua ediție a programului postuniversitar de perfecționare “Eficiență și sustenabilitate energetică pentru manageri energetici” destinat personalului din IMM-uri. Programul se adresează persoanelor care gestionează problemele energetice în cadrul propriilor afaceri, angajaților cu atribuții in sfera energiei din IMM-uri, autorităților locale sau altor organisme și organizații. Vocația puternic practică a cursului oferă participanților posibilitatea de a identifica cele mai convenabile măsuri pentru diminuarea consumurilor de energie, prin implementarea unor analize energetice pe studii de caz reale.

Articol complet