Lansare proiect CREȘTEREA CONȘTIENTIZĂRII EFICIENȚEI ENERGETICE PRINTR-O ABORDARE EDUCAȚIONALĂ HOLISTICĂ

Nevoia de eficiență energetică, energie regenerabilă și securitate energetică este un subiect bine cunoscut în contextul atenuării schimbărilor climatice și a nevoii recente de securitate energetică la nivel regional și național, susținută de suficiența energetică la nivel local. În contextul actual, importanța sa a crescut pe baza contextului geopolitic, a crizei energetice și a evoluției prețurilor. Aspectele privind eficiența energetică, energia regenerabilă și securitatea energetică sunt menționate în toate strategiile energetice naționale și internaționale relevante.

Luni, 03.04.2023, a avut loc la Cluj-Napoca, prima întâlnire a proiectului “Creșterea conștientizării eficienței energetice printr-o abordare educațională holistică” – Empowering Energy Efficiency Awareness through a Holistic Educational Approach (ENERGEIA), finanțat cu sprijinul granturilor acordate de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin mecanismul financiar SEE 2014-2021, în cadrul „Programului de Energie din România”. Bugetul total al proiectului este de 199.987,00 euro, din care valoarea grantului acordat este de 169.987 euro.

Proiectul va fi implementat in perioada: martie 2023 – februarie 2024.

Proiectul este coordonat de Universiteatea Tehnică din Cluj-Napoca, prin Centrul de Cercetare pentru Tranziție Energetică (EnTReC) și are ca parteneri:

• Patronatul Întreprinderilor Mici și Mijlocii – IMMpact, România
  • Høgskolen I Østfold, Norvegia
  • Asociația Comunelor din România – Filiala Sibiu, România

ENERGEIA își propune să sporească nivelul de atractivitate și cunoștințe în domeniul energiei regenerabile și eficienței energetice, concentrându-se pe trei dimensiuni interconectate: 1) economică (companii din mediul național de afaceri), 2) socială (publicul larg) și 3) educațională (viitorii profesioniști din domeniul energiei). Grupul țintă vizat include de la elevi și publicul larg până la manageri energetici și angajați din cadrul companiilor sau instituțiilor publice.

Proiectul va avea impact semnificativ asupra creșterii nivelului de conștientizare, diseminării cunoștințelor și know-how-ului bazat pe experiențele anterioare ale partenerilor, dezvoltării abilităților și competențelor grupului țintă vizat, precum și asupra inițierii unor acțiuni eficiente în rezolvarea problemelor practice legate de eficiența energetică și energii regenerabilă.

Totodată, consorțiul își propune să crească nivelul de cunoștințe și să declanșeze schimbări de comportament prin campanii de conștientizare, servicii educaționale și de formare adecvate.

Rezultatele proiectului ENERGEIA se vor concretiza prin următoarele:

1. Număr de campanii de conștientizare: 5;
  2. Număr de persoane care urmează cursuri de formare (mai mult de 2 zile) privind energia regenerabilă, eficiența energetică și securitatea energetică: minim 135;
  3. Număr de persoane care finalizează studii postuniversitare: minim 30;
  4. Număr de persoane care urmează cursuri de formare (mai puțin de 2 zile) privind energia regenerabilă, eficiența energetică și securitatea energetică: minim 155;
  5. Număr de persoane informate prin campaniile de conștientizare privind energiile regenerabile, eficiența energetică și securitatea energetică: minim 3725;
  6. Materiale de instruire create: minim 5;
  7. Materiale de conștientizare create: minim 15;
  8. Școală de vară pentru studenți în domeniul energiei regenerabile: 1.

Mai multe detalii despre proiect și activitățile viitoare: https://www.linkedin.com/company/energeia-project-2023/